Ön yüklemeyi durdur...

Yaşam Dİyalİz Haberler

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ercan Ok, evde uygulanan hemodiyaliz sayesinde hastalarının yaşam kalitesinin arttığı söyledi.

Ok, Türkiye'de yaygın görülen hastalıklardan böbrek yetmezliğinin en önemli nedenlerinden birinin "şeker" ve "tansiyon" olduğunu belirtti.Hayati organlardan böbreğin hiç çalışmaması durumunda hastaları hayatta tutmanın tıbbın büyük bir başarısı olduğunu ifade eden Ok, şunları söyledi:.

"Dünyada böbrek yetmezliği olan hastaların büyük çoğunluğu hemodiyalizle tedavi ediliyor. Türkiye'de 50 bin civarında hemodiyaliz tedavisi gören hasta var. Standart hemodiyaliz tedavisinde haftada 3 kez diyalize girme zorunluluğu var. Bundan dolayı da hastalarda bazı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Diyalizden çıktıktan sonra 6-7 saatlik halsizlik dönemi nedeniyle hastanın neredeyse diyalize gittiği o günü tamamen kayboluyor. Bu sebeplerle oluşan tansiyon ve kalp probleminden dolayı hastanın birçok ilaç içmesi gerekiyor. Haftada 3 gün 4 saat diyalizle herşeyi tam düzeltemiyoruz. Bu nedenle hastalardan sıkı perhiz yapmalarını istiyoruz."

Anadolu Ajansı Haberturk.com

Ok, hastaların yaşadığı sorunların çözümünün diyaliz süresini uzatmaktan geçtiğini dile getirdi. Haftada 24 saat esasına dayalı diyaliz yapıldığı taktirde problemlerin tümünün çözüldüğüne işaret eden Ok, "Aslında bütün dünyada diyalizler haftada 3 gün 4 saat yapılıyor. Ancak haftada 3 gün 8 saat esasına göre yapan merkezlerin sonuçlarına baktığımızda herşey çok daha mükemmel. Hastanın tansiyonu, kandaki fosfor oranı ve kan değerleri normal oluyor ve bunlar için de ilaç kullanmasına gerek kalmıyor. Ayrıca diyaliz sırasında ya da sonrasında halsizlik, tansiyon düşmesi, kramp gibi durumlar da görülmüyor" dedi.

Böbrek hastalarına evde hemodiyaliz yöntemini öneren Ok, "Bu şekilde geceleri yapılan diyaliz sayesinde gündüzler tamamen serbest olan hastalarımız normal yaşamlarına devam ediyor. Ayrıca evde uygulanan hemodiyaliz sayesinde hastaların yaşam kalitesi de artıyor" şeklinde konuştu.

Paylaş:

Etiketler: Hemodiyaliz, Evde Hemodiyaliz, Tedavi, Diyaliz

Ahmet Sönmez

Kolay Değil .Haftada 3 Gün Geliyoruz

Yorumlar
 • Hasan Yılmaz
  02/04/2016

  6 saatimiz yolda geçiyor üstüne birde 4 saat diyalizde yatıyoruz. Halsizlikte olunca... Bu bulunmaz bir nimet . Evde yapmak daha kolay olur. Hiç olmazsa Halsizliğimiz gider. Evde rahat rahat dolaşarım. Salonda TV seyrederim.. Çok iyi bir hizmet...

  Cevap Yaz
 • Muzaffer Tütüncü:
  13/04/2016

  Keşke 10 sene önce olsaydıda daha rahat etseydik...

  Cevap Yaz
  Fadime Kartal:
  15/04/2016

  Kimler Yapabilir? Evde Nasıl Yapılır? Bu Konuda Nasıl ve Nerede Eğitim alınır?

  Cevap Yaz
  Barış Arslan:
  02/05/2016

  http://www.evhemodiyalizi.com/neden_ev_hemodiyalizi.aspx adresinde gerekli detaylar var...

  Cevap Yaz
 • Hakan Fidan:
  7/05/2016

  Çalışanlar ve yaşlılar için tercih edilebilir. Akşam yatarken cihaza bağlanıp sabaha kadar diyaliz işlemi gerçekleşiyor ama enfeksiyon kapmama adına çok "TİTİZ " olunması gerekiyor ..."EN BÜYÜK ÇÖZÜM ORGAN NAKLİ İNSANLARIMIZ ÇOK DUYARSIZ" :( ....

  Cevap Yaz
Yorum Yaz